Koroner Atardamar Hastalığı ve Bypass Tedavisi
Kapak Hastalıkları ve Tedavisi
Varis Nedir Tedavi Yöntemleri
 
Lazer Varis Tedavisi
Yemek Molasında Varis Tedavisi
Foto Galeri
Atardamar Hastalıkları Tedavisi
Toplar Damar Tıkanmasında Ultrasonik Pıhtı Eritme
Kalp Nakli ve Suni Kalp Uygulamaları
Lenf Sistemi Hastalıkları
AORT KAPAK HASTALIKLARI

Aort kapağı sol karıncık ile aorta damarı arasında bulunan yarım ay şeklinde 3 yaprakçıktan oluşan bir kapaktır.Erişkinde çeşitli nedenlerle aort kapağında bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar aort darlığı, yetmezliği veya darlık+yetmezlik şeklinde olabilir. Bazı insanlarda aort kapağı doğuştan 2 yaprakçıklı olabilmektedir. Aort darlığı doğuştan ya da sonradan, akut romatizmal ateş ve diğer nedenlere bağlı olarak görülmektedir.

Aort darlığı

Aort darlığı 5/10.000 oranında görülen nadir bir hastalıktır. Orta ve ileri yaşlara kadar belirti vermeyebilir. Doğuştan 2 yaprakçıklı kapak zemininde hastalık daha kolay gelişir.

Belirtiler

Bayılma veya baygınlık hissi, iş yaparken nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, baş dönmesidir.

Cerrahi tedavi

Aort darlığının cerrahi tedavisi genellikle kapak değişimi ile olur. Nadir vakalarda onarım yöntemiyle darlık giderilebilir. Kapak değişimi mekanik protez, biyolojik protez veya kadavradan alınan yamalarla yapılabilmektedir. Günümüzde ve ülkemizde en sık mekanik protez kapaklar kullanılmaktadır. Aort kapak cerrahisine bağlı ölüm oranı %3-5 arasında bildirilmektedir.

Aort yetmezliği

Aort kapağının kalbin gevşemesi sırasında tam olarak kapanamaması nedeniyle aortadan sol karıncığa kanın geri kaçması anlamına gelmektedir. Görülme oranı 5/10.000 dir. Erkeklerde 30-60 yaşları arasında sıktır.
Hastalarda nefes darlığı, bayılmalar, göğüs ağrısı ve hafif kalp yetmezliği görülebilir. Kalpte şiddetli kan geçiş sesi vardır.

Nedenleri

Romatizmal ateş, kalbin iltihabi hastalığı, hipertansiyon, marfan sendromu (kromozomal bir hastalık), aort diseksiyonu, ankilozan spondilit, reiter sendromu (bağ doku hastalığı)ve sifilizdir.

Belirtiler

Çarpıntı, hissedilen güçlü nabız, düzensiz nabız, bayılma, özellikle iş yaparken çabuk yorulma, nefes darlığı,yorgunluk, göğüs ağrısıdır.

Cerrahi tedavi

Aort yetmezliğinde cerrahi tedavi aort darlığında oloduğu gibi kapak değiştirilmesi şeklinde olur. Aort yetmezliği ile birlikte çıkan aortada balonlaşma veya yırtılma varsa bu durumda aort kapağı ile birlikte çıkan aortanında suni bir damar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 
[ 1 - 2 ]
Ant-Yazılım